A te időd épp olyan drága nekünk, mint a miénk, ezért javaslom, hogy olvasd el előbb ezeket, hogy ne nulláról induljunk!
Miért érdemes neked a virtuális iskolába járni?
Fontosabb az eredményed szempontjából, hogy kitől és milyen módszerrel tanulsz, mint az, hogy hol élsz. Vannak tanítványaim itthon, Angliában, és tanítok akár 3-5 órányi időzóna távolságyban is élőben, online.
Volt francia tanítványom, aki elsősorban magyar nyelvtant és honismeretet tanult és "mellékesen" helyreraktuk az angol nyelvtant is. Az angolból is kitűnő lett végre. Ma a legjobb párizsi egyetem hallgatója. Van tanulónk, aki külföldön él, ott jár iskolába. A magyar osztályozó vizsgákra készítjük fel heti egyszer 90 percben a matek szakos kollégával. A vizsgák előtt egy hét intenzív bentlakásos vizsgafelkészítőt tartunk, napi 6 órát gyakorolunk vele, utána, úszás, lovaglás, kirándulás van a programban. (Kiscsoport 3-5 diákkal együtt). Vizsga előtt 2 nap teljes pihenéssel szellemileg és fizikailag is a legjobb formában vizsgázik. A vizsga előtt tartjuk a kapcsolatot az anyaiskolával, ha kérik, a program így teljes.
Mit jelent az egyénre szabott tanítási terv?
A központi tanítási terveket az átlagos osztályokra, nagy csoportlétszámokra tervezik. Mi az órán egy tanulóval foglalkozunk. Miért nincs két egyforma tanítási terv nálunk? Mert minden tanuló egyedi! Így megtehetjük, hogy átlag 50%-ban egyéni haladási tervet készítsünk. Ebből tudsz egyénileg is fejlődni a saját utadat járva. Természetesen mindenkinek azonos a "csontváz", a központi előírásokhoz igazodó alapszerkezet. Ebből tudsz majd jól vizsgázni.
Hogyan zajlik a képzés?
Itt jóval többről van szó, minthogy tananyagokat és feladatokat teszünk fel egy weboldalra – bár természetesen ilyeneket is kapsz – hanem olyan élő rendszert biztosítunk, ahol hetente 1-2 nap 60-90 percet beszélgetni tudsz velünk. Tanítás közben kérdezhetsz, elmondhatod, hogy mit gondolsz a feladatokkal, a tananyaggal, vagy a felvételikel és osztályozó vizsgákkal kapcsolatban. A szemléletes magyarázatokat megosztott képernyővel vagy akár telefonon is követheted. Mi digitális jegyzetfüzet, grafikus tabletet használunk stylus digitális ceruzával. Használhatsz te is, így még egyszerűbb a tanulás.
Kik választják a virtuális oktatást?
Elsősorban azok, akik tartózkodási helyüktől távolabb találnak számukra megfelelő tanárt, olyan szakembert aki a fejlődésüket és az órák ütemezését is messzemenőkig egyénre szabottan tudja támogatni. Gyakran választják a nappali iskolába járó diákok is délutáni magánóráikhoz azért, hogy a túlterheltségüket csökkentsék és az idejükkel jobban gazdálkodjanak. A legtöbb tanítványunk határokon túli magyar.
Ez egy iskola, vagy képzési intézmény?
Magántanárok távoktatással foglalkozó alapítványa vagyunk, a vizsgára készülő tanulók különböző iskolákkal állnak jogviszonyban. Magántanáraink a távoktatási rendszerben vannak kapcsolatban a tanulókkal, és a tanulók iskoláival.
Hogy működik az oktatás? Kellenek-e tankönyvek?
Minden a képzés céljától függ. Használjuk a magyar oktatásban használatos tankönyveket, követjük a NAT tantervi keretrendszerét. Más online elérhető segédanyagokat is beépítünk az egyéni tanítási tervekbe.
Nem szeretném, ha gyermekem túl sokat ülne a számítógép előtt. Hogyan folyik a távoktatás?
Mi sem szeretnénk! Az E-BRIDGES Digitális iskola foglalkozásai inkább hasonlítanak egy jó video chat-hez. Éppen azt kerüljük el, hogy a gyermekek egyedül üljenek a képernyőt "bámulva". Élő távoktatás az internet előtt is létezett, gondoljunk csak az ausztrál rádiós tanárokra.
Nálunk a gyerek nem használhatja a számítógépet és a telefont se!
Minden szülő maga mérlegeli, hogy mi segíti jobban gyermeke fejlődését. Mi azoknak a szülőknek szolgáltathatunk, akik szerint jobb felkészíteni gyermeküket a körülöttük levő világra a digitális eszközök - korosztályuknak megfelelő - irányított használatával. Megteszünk mindent, hogy az internet káros oldalától megvédjük őket. A biztonságos és tisztességes eszközhasználat oktatását is beépítjük a tanulási tervekbe. Azt tapasztaljuk, hogy tájékozottabbak, jobban beilleszkednek és jobban teljesítenek az iskolában a felelős eszközhasználatban jártas gyermekek.
Hány éves korban érdemes a virtuális iskolát választani?
6 éves kortól tudunk már olyan programot adni, ami igazodik az életkorhoz és tanulási igényekhez. A kisikoláskorban az írás, olvasás tanítás és környezetünk ismerete az a 3 terület ahol elsősorban jelentkeznek hozzánk. Nagyon fontos a magyar kultúrától távol élő gyermekeknek a magyar mesék, gyakran az óvodáskori játékok, dalok ismerete. Ezekre akkor figyeltünk fel, amikor az alsó tagozatos osztályozó vizsgákra készültek. Külön programot készítünk a magyar élettérben való beilleszkedés elősegítésére.
Milyen a jó tanár a jó távoktatásban?
Közel 20 éves folyamatos távoktatási rutinnal foglalkozunk a távoktatásban tanulók készségfejlesztésével, ami jóval több mint az iskolai tananyag gyakorlása: rugalmas igazodás a valóságos élethelyzetekhez. Ez nagy felkészültséget, rugalmasságot és széleskörű háttértudást igényel a tanulásszervezésben is.
A távoktatást olyan szakembereknek találtál ki, akik látják a fáktól az erdőt! Nagyon "otthon" vannak abban, amit tanítanak. Ez az egyik alapfeltétel a virtuális oktatóknál.yíía óra és az oktatás eredményes legyen. Az egyéni és kiscsoportos (2-5 fős) online oktatásban az óraterveket gyakran 80%-ban spontán alakítják az óra közben felmerülő feladatok. Úgy tudják megtartani a célt, hogy közben igazodnak a tanulók előzetes ismereteinek hiányából vagy az egyéni érdeklődési irányokból adódó új feladatokhoz.
Miben tudunk segíteni az élő online óráinkon?
Ha sikeres tanuló akarsz lenni, a neked legjobb módszerrel kell tanulnod. Ezt együtt választom ki veled - neked. Sokan a hagyományos tanári magyarázatra vágynak, mert azt szokták meg. A szüleidnek főleg ebben van tapasztalatuk, ez azonban már kevés lehet. Az online tanárnak vannak jó hagyományos módszerei és új tanítási technikái. Haladó szinten ismeri az info-kommunikációs fejlesztéseket és az új módszereket. Jártas a projekt szemléletű oktatásban, praktikusan kezeli a szocio-kulturális ismeretek hiányait és segíti az együttműködést a kooperatív oktatásban.
A régi és új módszerek együttese adja digitális iskolánk erejét!
Lehetnek színes óráitok, kalandozhattok együtt a virtuális térben, ami kifejezetten üdítő, ám a teszt írás vagy a féléves vizsga, az egy másik ügy. Oda vizsgatechnika és még sok más "skill" kell. A mi dolgunk bevezetni téged a projekt tervezés, a teszt értékelés vagy a szóbeli és írásbeli feleletekre kialakított méréstechnológia világába is. Nem elég tudni az anyagot, jól is kell megfeleleni belőle!
Vannak saját digitális oktató anyagaink?
Igen vannak. Ezeket elsősorban az élő órákon használjuk, személyes felkészítő tanár részvétele nélkül nem értékesítjük. Valljuk, hogy az interaktív, digitális iskola elsősorban személyes tanulással működik és ezt egészítik ki a házi feladatokhoz és az önálló kutatás-alapú tanuláshoz ajánlott segédanyagok. Te is rendszeresen kapsz különféle formátumban ilyen anyagokat, amikből magadnak is összeállíthatsz akár saját e-book-ot. Sok ilyen sikeres saját projektet készítettünk már. Előfordult az is, hogy elkérték a projekt dokumentációt az anyaiskola tanárai, akiknél éppen osztályozó vizsgát tettek.
Milyen tantárgyakat tanulhatsz a digitális iskolában?
Tapasztalatunk, hogy kiemelt fontosságú számotokra a matematika, az angol és a magyar. A magyar nyelv- és irodalom, a hazai kultúra és történelem, a magyar hétköznapok világa egyformán hangsúlyos. A honismeretet bővítő és a magyarsághoz való kötődést erősítő ismeretek minden tantárgyban ott vannak. Ott vannak, mert ez érdekel benneteket az élet minden területén! Ezt mi maximálisan kiszolgáljuk az órákon, a tematikus projekt munkákban és évente több programot is szervezünk, ahol személyesen is megismerhetitek a magyar táj és a magyar élet mindennapjait és a hagyományait.
Hogy zajlik a képzés a digitális suliban?
A jelentkezés és előzetes részletes tájékozódás, ismerkedés után virtuálisan, az Internet segítségével tanulunk veled. Egyéni tanulási tervet állítunk össze neked. Általában erre számíthatsz:
- ) Hetente legalább egyszer vagy kétszer 60-90 percben oktatunk személyesen Skype-on vagy hasonló programokkal (amelyiken jobb a kapcsolat veled).
- ) Az oktatók folyamatosan tartják a kapcsolatot veled és a szüleiddel, így a segítségnyújtás rendszeres és előre tervezett, ütemezett.
- ) A távoktatáshoz megosztjuk számodra az aktuális feladatokat, kiegészítő magyarázatokat, videókat, és a soron következő tananyagot.
- ) A vizsgákra külön is felkészítünk évente kétszer, félévkor és év végén van intenzív vizsgaelőkészítőnk.
- ) Minden egyedi igényedet igyekszünk rugalmasan kezelni. Természetesen bármikor várunk szeretettel az iskolaszünetekben szervezett programjainkon is Vas megyében és a Balaton partján.
Mikor vannak az órák?
Az órák online (Skype-on) hétköznap délelőtt, délután és hétvégenként is lehetségesek. Ezt mindig a tanárral egyezteted, tőletek függ, hogy állapodtok meg. A digitális iskola oktatói elég jól tudnak igazodni más elfoglaltságaidhoz és az időeltolódáshoz is. Egyedüli szempont a következetesség az időgazdálkodásban: tiszteljük egymás idejét!
Milyen módszer lesz nekem igazán eredményes?
Ez a célodtól is függ:
magyarul is angolul is szeretnél oktatást,
magyar iskolában vizsgázni is szeretnél,
felvételizni akarsz középiskolába vagy egyetemre.
Függ a felkészültségi szintedtől, és sok mástól, például, hogy írásban vagy szóban tudsz jobban tanulni? Mindezt egy részletes előzetes beszélgetésben egyzetetjük, és ahhoz készítünk egyéni tanulási tervet.
Külföldön élek, mivel az itteni nyelvet nem tudom még olyan szinten, hogy itt kezdjek el egy egyetemi felkészítőt, az lenne a kérdésem, hogy tudok-e olyan távoktatással felkészülni, amit innen eltudnék végezni?
Igen! A válasz rövidebb, mint a kérdés. A tanulás mellett a vizsgatechnikára, a felvételin várt válaszokra is felkészíthetünk.
Osztályozó vizsgázhatsz online is?
Vizsgázni az egyéni tanrendű tanulóknak csak személyesen és csak magyarországi székhelyű oktatási intézményben lehet félévi vizsgát tenni. Az anyaiskolával kapcsolatba lépünk, ha ilyen vizsgát szeretnél. Külföldön élő tanulóknak évente egyszer is lehet vizsgázni, de ők is választhatják a félévi vizsgákat.
A csoportos vagy egyéni tanulás hatékonyabb?
A hiányzó alapokat és a felzárkózást az egyéni órán a legjobb tanulni, hiszen az oktatód csakis rád figyel és „személyre szabottan” tanít. Igen, a felvételi előkészítésre, és a vizsga felkészítő helyzetekben hatékony lehet az egyéni és a kicsoportos tanulás is. A csoportos tanulást sokan szeretik, mert az online órák után jól érzik magukat a hasonló korú társaik között. Megértjük, biztosítjuk is nekik a csoportos foglalkozásokat is.
Vizsgáld meg magadat, a társaság miatt jársz csoportba vagy tényleg ott tudsz jobban fejlődni? Sokan vannak, akiknek a személyisége miatt az egyéni tanulás hatékonyabb. Ezzel együtt én a legjobb megoldásnak a három hét egyéni egy hét csoportos oktatást szeretem közös projektben. Így mindenki optimális tanulási környezetben fejlődhet. A leghatékonyabb tanulási forma ez, amit még kiegészít egy-egy intenzív hétvége a vizsgák előtt, mint ahogy az élsportolókat időzítik a versenyekre.
Milyen díjakkal számolhatunk a magyar iskolákban a féléves vizsgákon?
Az iskolák általában nem kérnek díjat az egyéni tanrendű tanulók vizsgáztatásáért. Pontosabb tájékoztatást a beiratkozáskor kérhetünk. Tájékoztatásul idézzük, hogy a törvény is ad ilyen lehetőséget a független vizsgabizottság előtti vizsga esetében. A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény alapján a tanuló joga, hogy kérelmére független vizsgabizottság előtt számot adjon tudásáról (Nkt. 46. § (6) bekezdés m) pontja). A független vizsga térítési díj ellenében vehető igénybe. Díját tantárgyanként kell megállapítani úgy, hogy tantárgyanként a vizsgadíj összege nem lehet magasabb, mint az adott évre érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 3,75%-a (Vh. 34.§ (1) bekezdés d) pont, és 35. § (7) bekezdés).
Mennyibe kerül a távoktatás az E-BRIDGES Digitális Iskolában?
Az alapítványi hozzájárulás fedezi a magántanárok díjazását, a távoktatási rendszer fenntartását, a tananyagfejlesztést, az alapítvány ügyvitelét és a projket szervezési költségeket. A havi alapösszeg 60000 Ft, ami az egyéni tanulási tervtől függően változhat. Érdeklődj személyesen, hogy mi tartozik bele az alapdíjba!